Ocak 2014 Çalışma Raporu

Değerli Meslektaşlarımız,

Yeni bir yıla başladık. Hareketli, branşımız adına zorlukları olabilecek bir sürecin içine girdik. Bu dönem hep beraber olmak, elele vererek zorlukları birlikte aşmak dönemidir. Sizlerin oyları ile seçilerek yönetime gelen bizler, bu süreçte sizleri yanımızda görmek istiyor ve birlikte hareket etmenin önemini biliyoruz. Bu nedenle bilgilendirmelere çok önem veriyor ve bizim olan derneğe her bakımdan desteklerinizi bekliyoruz. Zorluklar ancak elele ve birlikte aşılabilir.

Bu ay da bizlerin kayıplar yaşadığı bir ay oldu. Bu ay içinde Prof. Dr. Fatma Atalay hocamızın annesini, Dr. Kemal Altıoklar hocamızın eşini (Aynı zamanda meslektaşımız Dr. Mustafa Altıoklar’ın annesini) kaybettik. Kendilerine ve bilmediğimiz kayıpları olan tüm meslektaşlarımıza başsağlığı, vefat edenlere rahmet dileriz.

Kötü haberler yanında iyi haberler de alıyoruz. Değerli meslektaşımız Prof. Dr. Sami Hizmetli’nin Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcılığı’na atanması nedeniyle kendisini kutlamak isteriz. Ayrıca “hekimlik bir sanattır” deyimine çok yönlü sanatsal kişilikleri ile anlam katan değerli meslektaşlarımız, Dr. Berhan Arısoy ve Dr. Suat Acar’ı da kutluyoruz.

Bu ay içinde derneğimizin aktiviteleri aşağıdadır;

1. Bu ay içinde branşımızı temsil eden dernekler ortak bir platform oluşturarak “FTR Dernekler Platformu” adı altında bir mail grubu kurmuş, ortak hareket etme kararı almıştır. Bundan sonra herhangi bir derneğe gelen bilgilendirme, platform adı ile sizlere iletilecek ve istenilen görüşler ve yazışmalar platform tarafından yapılarak tek cevap olarak yazılacaktır, bakanlık, SGK veya ilgili paydaş kurumlarla görüşmelerde birlikte ve tek ses olarak gerçekleşecektir.

2. SGK geri ödemeler ile ilgili alınan duyumlar ve kurumdaki görev değişikliği nedeni ile sayın milletvekilimiz, meslektaşımız Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun aldığı randevu ile branşımızı temsil eden dernekler yönetim kurulları, 14 Ocak 2014 tarihinde Dr. İsmet Köksal’ı ziyaret etmiştir. Bu görüşmede alınan duyumlar ile ilgili huzursuzluklar, geri ödemelerle ilgili sorunlar tartışılmış, tüm derneklerin ortak olarak bilimsel destek vereceği ve sorunlar konusunda çözüm için birlikte çalışılabileceği bildirilmiştir. Kendilerine A, B, C ve D gruplarının yeniden düzenlenmesi ve girilen kodlarla ilgili sorun oluşmaması için benzer kodların aynı grupta toplanması ile ilgili çalışmalarımız verilmiştir. Ayrıca serebral palsi rehabilitasyonu, kardiyak rehabilitasyon, pulmoner rehabilitasyon gibi geri ödemeler de meslektaşlarımızın zorluk yaşadığı alanlarda ortak dilin konuşulması için katkılarımızın olacağı bildirilmiş, daha önce yaptığımız çalışmalar sunulmuştur. Kendileri bu konuşmada ortak çalışmaya açık olduklarını belirtmişler ve kodların yeniden düzenlenmesi ile ilgili (ilk olarak Temmuz 2013’de bu çalışma kendilerine teslim edilmişti ve Sağlık Bakanlığına görüş sorulmuştu) 21 Ocakta SGK dan gelen istek üzerine acilen 22 Ocak 2014’de 2. toplantı gerçekleşmiştir. Bu toplantıya derneklerimizi temsilen Prof. Dr. Alp Çetin, Prof. Dr. Belgin Karaoğlan, Prof. Dr. Haşim Çakırbay ve Dr. Öznur Öken katılmışlardır. 3,5 saat süren toplantıda grupların sadeleştirilmesi ve serebral palsi rehabilitasyonunda geri ödeme standardizasyonu konuşulmuştur. Görüşmeler devam etmektedir. Hocalarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

3. Bu ay içinde bir diğer gelişme ise Geleneksel, Tamamlayıcı, Alternatif Tıp Uygulamaları Yönetmelik Taslağı’nın çıkmış olmasıdır. Bu konuda bilimsel ve hukuki görüşlerimiz, önerilerimiz ve itirazlarımız 28 Şubat 2014 tarihine kadar hazırlanıp Sağlık Bakanlığı’na sunulacaktır. Bu konuda deneyimleri ve önerileri ile destek vermek isteyen meslektaşlarımızın katılımına açık olduğumuzu belirtmek isteriz.

4. Yönetim kurulumuz, özel hekimlik çalışma grubunun aktif hale getirilmesi hususunda yönetim kurulu üyemiz Dr. Ergün Özdeş’in görevlendirilmesine karar vermiştir. Bu konuda kendisi toplantılar yapmaya başlamış olup sorunlarımız ve çözüm önerileri için bu toplantılardan çıkan sonuçları çok önemsediğimizi belirtmek isteriz.

5. Asistanından emeklisine her seviyede branşımıza hizmet eden ve etmiş olan hekimlerimizin sorunları, istekleri ve beklentileri ile ilgili derneğimiz bir “Farkındalık Anketi” oluşturmuştur. Bu anket sizlerin sesi olacak ve derneğimizi önceliklerine yol gösterecektir. Bu nedenle anketin mümkün olduğunca çok meslektaşımız tarafından doldurulması önemlidir. Şu ana kadar 80 meslektaşımız bu anketi doldurarak bize geri bildirimde bulunmuştur. Bu sayının artacağını ümit etmekteyiz.

6. Branşımızın tanıtımı için kamu spotunun önemini bildiğimizi ve bu konuda çalışacağımızı Aralık 2013 bilgilendirmesinde sizlere iletmiştik. Bu konuda çalışmalarımız yol almaya başladı. Size bu süreç için bilgi vermek isteriz. Bu süreçte önce konu seçilerek ilgili firmalar tarafından bir metin hazırlanıyor. Daha sonra bu metin “Kamu Spotu” olarak halkın bilgilendirilmesi ve sağlığı için önemli olduğunun onayı amacı ile dernek tarafında Sağlık Bakanlığı’nın ilgili dairesine gönderiliyor, bu daire ve daha sonra RTÜK tarafından onaylanıyor, onaylı metnin daha sonra çekimi yapılarak RTÜK’e teslim ediliyor ve ülkemizdeki genel ve yerel tüm kanallarda yayınlanmaya başlıyor. Bu süreç yaklaşık 3 ay sürüyor. Biz ilk konu olarak bel ağrısını seçtik ve metnimiz hazırlanmaya başladı. Bu konudaki gelişmelerde sizlerle paylaşılacaktır.

7. 2014 yılında derneğimiz meslektaşlarımızın meslek hayatında kullanabileceği bilgileri içeren kurslarına devam edecektir. Bu alanda daha önce başladığımız EMG ve kinesiotaping kursları devam ederken, nöral terapi ve manipülasyon/mobilizasyon kurslarının da düzenlenmesine karar verilmiştir. Program ve şehirler belirlendiğinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Bu konuda özveri ile çalışan tüm hocalarımıza, eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

8. Mezuniyet sonrası eğitimin önemine inanan ve küçük grup toplantılarının verimliliğini bilen bizler, bu yıldan itibaren FTR uzmanlarına yönelik mezuniyet sonrası eğitim okulu yapmaya karar verdik. Asistanlara yönelik yaz okulumuz ( bu sene konumuz egzersiz) İstanbul’da, kış okulumuz (bu sene konumuz yumuşak doku romatizmaları) ise İzmir’de düzenli olarak yapılmaktaydı. Bu okullara devam ediyoruz, uzmanlık sonrası eğitimin ise Ankara’da yapılmasına karar verdik.

9. Bildiğiniz gibi SCI-Expanded’da yer alan bir dergimiz var. Dergimizin pubmed’de yer alması için çalışmalarız devam ediyor. Bu yıl dergimizin altı sayı olarak basılmasına karar verildi ve dergimizi artık iphone ve android aplikasyonları ile cep telefonlarınızdan da okuyabileceksiniz. Dergimize hem yayınla, hem de sitasyonla desteklerinizi bekliyoruz.

10. Bu ay içinde ayrıca “Sağlık Bakanlığı”ndan görüş istenen Kas Hastalıkları Merkezleri ile ilgili çalışmalar yapıldı, FTR Dernekler Platformu adına kendilerine teslim edilecektir.

11. 19 Şubat 2014’de bir diğer önemli savaşımız var, branşımızın yan dalı olması için dava açtığımız Geriatri yan dalı, Danıştay’da görüşülecek ve bizler bu hak için savunma yapacağız. Bu konudaki gelişmeler de sizlere iletilecektir.

12. Son olarak bu ay içinde derneğimize üyelik başvurusunda bulunan aşağıdaki meslektaşlarımızın başvurularının kabulüne karar verildiğini bildirirken kendilerine hoş geldiniz demek istiyoruz.

1. Murat Korkmaz
2. Fatma Eminağa
3. Buğra İnce
4. Emre Ersöz
5. Müzeyyen Günay
6. Sermet Hüseyin
7. Gökçe Demirtaş Yaşar
8. Emel Aslankara
9. İlker Yayıkçı
10. Rahmiye Berrin Akpınar
11. Ahmet Akyol
12. Emine Ataoğlu
13. Meliha Ülkü Kılıç Erkek
14. Adnan Demirel
15. Esra Şahingöz
16. Sevil Karagül
17. Merve Bergin Arıkan
18. Doğuş Kayalı
19. Merve Ateş
20. Damla Günenç

 
büyüt Büyüt     büyüt Küçült

Duyuru Ekranı

  • Aylık Bilimsel Toplantı - 6 Mayıs [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantı - 6 Mayıs [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantısı - 1 Nisan [...]
  • 5. İnme Rehabilitasyonu Sempozyumu [...]
  • 2-5 Mayıs Ağrının Uzmanları Bilimsel Program [...]

Anket

Farkındalık Anketi Sonuçları için tıklayınız

FTR Dergisi

Kongre Takvimi

Branşımızla ilgili kongre ve toplantıların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Mayıs 2019
Pzt Sal Çsb Prb Cum Cmt Paz
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
«« «       » »»
Copyright © 2010 - 2017, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği | created by: minduce