Mayıs 2014 Çalışma Raporu

Değerli Meslektaşlarımız,

Sıkıntılı günler geçirdiğimiz bu süreçte sizlerle Mayıs ayına ait bilgilendirmemizi paylaşmak istiyoruz. Branşımızın özlük hakları ile ilişkili olarak yoğun ve olumsuz gelişmelerin olduğu bir ayı tamamladık. Bu süreç hiçbir grup ayırt etmeden özel sektör, kamu hastaneleri ve üniversiteleri olumsuz etkilemektedir Kırgınlık ve kızgınlıkları bir kenara bırakıp herkesin elinden geleni yapması gereken bir dönemdeyiz. Hepimiz birlik ve beraberlik içinde birbirimize kenetlenmeli ve birlikte güçlenmeliyiz. Derneğimiz ancak sizlerin desteği ile gelişecektir.

Geçtiğimiz ay derneğimizin aktiviteleri ve sorunlarımızın tartışıldığı toplantı süreçleri ile ilgili bilgilendirme aşağıdadır;

1. Derneğimiz meslektaşlarımızın mezuniyet sonrası eğitimine katkıda bulunmak için kurslar yapmaya aktif olarak devam etmektedir ve bu ay akademik dönemimizin son kurslarını gerçekleştirdik. Kinezyoloji kurslarımız 3 Mayıs'ta Adana ve Diyarbakır’da, 24 Mayıs'ta İstanbul’da ve 31 Mayıs'ta da İzmir'de yapılmıştır. Eğitmenlerimiz; Dr. Ayşegül Ketenci, Dr. Deniz Evcik, Dr. Dilsad Sindel, Dr. Elif Akalın, Dr. Faruk Sendur, Dr. Lale Cerrahoğlu, Dr. Nur Kesiktaş, Dr. Merih Akpınar, Dr. Jülide Öncü ve Dr. Selmin Gülbahar’dır, kendilerine teşekkür ediyoruz.

2. Sağlık Bakanlığı tarafından “Geleneksel, Tamamlayıcı, Alternatif Tıp (GTA) Uygulamaları Yönetmelik Taslağı” hazırlanmış olup yayımlama çalışmaları yürütülmektedir. Türk Tabipleri Birliği bu tür çalışmalara katkıda bulunmak adına, hali hazırda yapılmış bulunan geçerlilik çalışmalarının literatürden derlenmesi ve GTA uygulamaları üzerine eldeki bilimsel bilginin bir araya getirilerek bu tür uygulamalar karşısında bilimsel bilgiye dayanan tutum oluşturulması amacıyla bir çalışma başlatmayı kararlaştırmıştır. Bu amaçla TTB - Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu tarafından 10 Mayıs tarihinde Ankara’da bir toplantı yapılmıştır. Toplantıya derneğimiz adına katılan Dr. Sibel Kibar’a desteği için teşekkür ediyoruz.

3. Derneğimiz Özel Hekimlik Çalışma grubu toplantılarını düzenli olarak gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda AYSEDER Başkanı Dr. Kürşad Özdemir'in ve yönetim kurulu üyemiz Dr. Nafi Ergün Özdeş’in başkanlığında 2 Mayıs tarihinde Denizli’de meslektaşlarımız bir araya gelmiştir. Sorunların ve çözüm önerilerinin paylaşıldığı bu toplantılara derneğimiz büyük önem vermektedir ve görüşleri değerlendirmektedir.

4. Bildiğiniz gibi 22.05.2014 tarihinde Sağlık Meslek Mensupları Yönetmeliği yayınlanmıştır. Derneğimiz bu süreç üzerinde hassasiyetle durmakta, yakından takip etmekte ve gerekli hukuksal çalışmalar yapılmaktadır. Yayınlanan yönetmelik ile ilgili sizlere daha ayrıntılı bilgi vermek, sizlerin öneri ve görüşlerinizi almak için 9-13 Haziran haftasında derneğimizin merkezi olan İstanbul'da (11 Haziran 2014 çarşamba saat 20'de, Beşiktaş'ta dernek binamızda), Ankara'da, şube ve temsilciliklerimizin olduğu diğer illerde seri toplantılar yapılacaktır. Bu toplantılara ilgili bölgedeki tüm FTR uzmanları davetlidir. Sizlerden gelecek öneriler şube ve temsilcilik başkanlarımız tarafından bizlere aktarılacaktır. Tüm verilerin değerlendirilmesi ile birlikte 16 Haziran ile başlayan hafta içinde Ankara'da tüm derneklerin, avukatlarımızın, katkıda bulunacak tüm meslektaşlarımızın önerileri ile birlikte genişletilmiş bir toplantı yapmayı planladık. Her şehir için tarih ve yerler sizlere önümüzdeki hafta içinde bildirilecektir. Doğu Anadolu bölgemizde yaşayan meslektaşlarımız önerilerini Prof. Dr. Kazım Şenel hocamız aracılığı ile derneğimize iletebilirler. Bu konudaki önerilerinizi de derneğimizin mail adresine (tftrdernek@tftr.org.tr) göndermenizi rica ederiz.

Hep birlikte branşımız adına güzel günlere ulaşabilmek dileğiyle.

 
büyüt Büyüt     büyüt Küçült

Duyuru Ekranı

  • Aylık Bilimsel Toplantı - 6 Mayıs [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantı - 6 Mayıs [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantısı - 1 Nisan [...]
  • 5. İnme Rehabilitasyonu Sempozyumu [...]
  • 2-5 Mayıs Ağrının Uzmanları Bilimsel Program [...]

Anket

Farkındalık Anketi Sonuçları için tıklayınız

FTR Dergisi

Kongre Takvimi

Branşımızla ilgili kongre ve toplantıların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Mayıs 2019
Pzt Sal Çsb Prb Cum Cmt Paz
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
«« «       » »»
Copyright © 2010 - 2017, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği | created by: minduce