Mart ve Nisan 2015 Çalışma Raporu

Değerli meslektaşlarımız,

Mart-Nisan ayı bilgilendirmesi ile sizlerle yeniden bir aradayız. Bu iki ay yine yoğun gündemleri ile geçti, bu iki ayda yaşanılan süreçleri sizlerle paylaşmak isteriz.

1. Kamu Spotumuzun yayına verildiğini ve hastalarımızı bilgilendirmek için hazırladığımız www.akillihareketler.com sitemizin açıldığını tekrar hatırlatmak isterim. Meslektaşlarımız bu sitede, hastalarına aktarmak için doğru hareketler ve egzersizleri bulabilirler, bu hareketleri ve egzersizleri çıktı alarak hastalarımıza aktarabilirler.

2. Mart ve nisan ayları kongreler için yoğun bir dönem oldu. Mart ayında 11. TRASD Sempozyumu ve nisan ayında 1456 kişinin kongreye gelerek ve hergün 85-100 meslektaşımızın canlı yayın üzerinden katılımı ile 25. Ulusal Kongremizde sizlerle birlikte olduk. Yoğun bilimsel ve sosyal programları ile her iki toplantıda son derece verimli olmuştur. Emeği geçen tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

3. Bu yıl Ulusal Kongremiz ile beraber son yıl asistanlarına yönelik Yaz Okulumuzu gerçekleştirdik. Her eğitim kurumunda asistanların katılımı ile son derece verimli geçen okul, aynı zamanda kongreye katılım imkanı da sundu. Böylece derneğimiz 50 asistanımızın kongre sponsorluğunu yaptı.

4. Kongremiz basında da ayrıntılı yer buldu. Sözcü gazetesinde üç gün kongremiz ve branşımız ile ilgili haberler yer aldı.

5. Mezuniyet sonrası eğitimlerin ve özellikle kursların meslektaşlarımızın gelişiminde önemli katkıları olması nedeni ile 2016 yılında 4 günlük “Kurs Günleri” düzenlenmesine karar verilmiştir. Yarım günlük ve tam günlük kursların tekrarlayarak yapılacağı ve 4 gün içinde katılımcıların 4-8 kursa katılabileceği bu toplantı İzmir’de Nisan 2016 sonunda yapılacaktır. Bu toplantıda da hep beraber olmayı diliyoruz.

6. 21 Nisan 2015’de yeni bir SUT yayınlandı. Bu genelge ile branşımıza ait bazı değerlendirme ölçütleri ve rehabilitasyon yöntemleri geriatri uzmanları tarafından da fatura edilebilir hale geldi. Hukukçularımız ile beraber hızla harekete geçerek bu konuda Sağlık Bakanlığı ve SGK yetkililerinden gerekçe soruldu. Hukuki yollarla sürecimiz devam etmektedir.

7. 21 Nisan 2015’de yayınlanan SUT’ta bir diğer değişiklik branşımızı ilgilendiren bir alanda, disk hernilerinde, bir tedavi seçeneği olarak tanımlanan transdermal yamanın geri ödemeye girmesiydi. Bu konuda bilimsel görüşlerimizi basınla ve medya ile paylaştık.

8. Aylık bilimsel toplantılarımızda, “Ultrasonografik Takip İle Fleksör Tendon Rehabilitasyonu” ve “Türkiye’de Engelli Rehabilitasyonunda M.E.B.’e Bağlı Merkezlerin Yeri ve Sorunlar” ile ilgili olarak konuşmalar yapıldı. Toplantılara; toplantıya gelerek veya web üzerinden canlı yayını izleyerek katılan meslektaşlarımıza, bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Kenan Akgün, Uzm. Dr. Deniz Palamar Kadıoğlu’na, Trakya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Birtane, Prof. Dr. Hakan Tuna, Prof. Dr. Nurettin Taştekin, Doç. Dr. Derya Demirbağ Kabayel’e teşekkür ederiz.

9. Bu ay içinde toplantıları ile bizlerle bilgilerini ve deneyimlerini paylaşan tüm çalışma gruplarına teşekkür ederiz.

10. 5-7 Mart 2015’te Madrid’de UEMS PRM 2015 İlkbahar Toplantısı’na derneklerimiz adına Prof. Dr. Ayşe Küçükdeveci ve Prof. Dr. Aydan Oral katıldı.

11. 07 Mart 2015 tarihinde Türk Tabipleri Birliği'nin düzenlediği Hekimlik Uygulamaları Çalışma Grubu Toplantısına Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği adına Dr. Yaşar Kahraman katıldı. Daha sonra konuyla ilgili önerilerimiz görüş yazısı ile bildirildi.

12. Branşımızla ilişkili yeni uygulamaların yeni veri tabanında yer alabilmesi için 13 Mayıs 2015 tarihinde Türk Tabipleri Birliği'nin düzenlediği Hekimlik Uygulamaları Danışma Grubu Toplantısına Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği adına Prof. Dr. Deniz Evcik katıldı. Konu ile ilişkili çalışmalar devam etmektedir.

13. 10 Mart 2015 Salı günü saat 18.30’da Ankara Tabip Odası’nda Meslek Hastalıkları Komisyonu aylık toplantısı gerçekleştirildi. "Çalışanlarda görülen kas iskelet sistemi bozuklukları" sunumu Doç. Dr. Barış Nacır tarafından yapıldı, FTR alanında meslek hastalıkları tanılama güçlükleri katılımcılarla birlikte tartışıldı. FTRUHD'ni temsilen Doç. Dr. Deniz Erdoğdu, ATO yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Asuman Doğan katıldı.

14. Mart 2015 tarihinde Av. Tülay Ekici Aksoy’ a Sağlık bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Tarafından Evde Sağlık Hizmetlerinin Sunulmasına Dair Yönetmelik ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

15. 07 – 08 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından gerçekleştirilecek olan Türkiye Böbrek Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı Çalışma Grupları ve Genel Kurul Toplantısı' na derneğimizi temsilen Doç. Dr. Ebru Alemdaroğlu katıldı.

16. 14.4.2015 tarihinde Ankara da Sağlık Bakanlığı ve TTB işbirliğinde yapılan "branşlararası sınır ihlalleri" çalıştayına Derneklerimiz adına Prof. Dr. Haşim Çakırbay, Prof. Dr. Vesile Sepici, Prof. Dr. Deniz Evcik, Doç.Dr. Öznur Öken katıldı. Diğer branşlarla ve orada bulunan Türkiye Fizyoterapistler derneği ile branşımız sınır ihlalleri tartışıldı.

Özetle;

1- Her ayın ilk pazartesi günü, Türkiye’nin her köşesinden meslektaşlar, bilimsel ve hukuksal açıdan birlikteyiz. “Birlikten güç doğar”, katılımınızı bekliyoruz.

2- Hukuki süreçlerimiz devam etmektedir.

3- Kendimizi geliştirerek daha iyiye varabiliriz. Eğitim kurslarımız artarak devam edecek.

Saygılarımızla,
Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği
Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği
Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği

 
büyüt Büyüt     büyüt Küçült

Duyuru Ekranı

  • Aylık Bilimsel Toplantı - 6 Mayıs [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantı - 6 Mayıs [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantısı - 1 Nisan [...]
  • 5. İnme Rehabilitasyonu Sempozyumu [...]
  • 2-5 Mayıs Ağrının Uzmanları Bilimsel Program [...]

Anket

Farkındalık Anketi Sonuçları için tıklayınız

FTR Dergisi

Kongre Takvimi

Branşımızla ilgili kongre ve toplantıların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Mayıs 2019
Pzt Sal Çsb Prb Cum Cmt Paz
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
«« «       » »»
Copyright © 2010 - 2017, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği | created by: minduce