Ekim 2014 Çalışma Raporu

Değerli Meslektaşlarımız,

Yeni bir bilgilendirme ile karşınızdayız. Bilindiği üzere bu ay SGK, GSS geri ödemeleri konusunda önemli değişikliklerin olduğu bir ay oldu. Bir önceki bilgilendirmemizden sonra 14 Ekim 2014’de yayınlanan SUT genelgesi ile robotik rehabilitasyon da geri ödemeden çıktı.

Bu dönemde neler yaptık?

1- Ekim 2014’den itibaren, SUT başta olmak üzere, branşımızın sorunlarını daha yoğun katılımla tartışabilmek amacı ile her ayın ilk pazartesi günü İstanbul’da yapılan ve online yayınlanan, sizlerin de soru ve katkılarınız ile katılabildiğiniz aylık bilimsel toplantıların ardından toplanmaya karar verdik. Bu toplantılar her ay düzenli olarak Taksim Nippon otel’de yapılıyor ve ayrıca online yayınlanıyor. Bu ay bayram nedeni ile 13 Ekim 2014 tarihinde yaptığımız toplantıda “Kardiyak Rehabilitasyon” konuştuk. Toplantıya yaklaşık 100 kişi ve online bağlantı ile 46 kişi katıldı. Daha sonra branşımızla ilgili sorunları tartışmak için toplantıya devam ettik. Bu süreçte;
a. Bir anket düzenleyerek SUT kararları konusunda ortak yol almaya
b. Branşımızı tanıtmak için çalışmalara devam etmeye
c. Eğitim programları ve kursların yaygınlaştırılmasına
d. Düzenli toplantılar yapılarak sorunların paylaşılması, çözüm önerilerinin ortak yapılmasına karar verdik.

2- Ekim ayı içinde anketimiz düzenlendi, şu ana kadar 238 kişi bu ankete katılarak cevap verdi. Meslektaşlarımızın % 63’ü, "Hastaların tanıları geri ödemede değilse, hastaya bilgi verilsin, ücret talep edilsin.” derken, % 56’sı “Eksik olduğunu düşündüğümüz, faturalandırdığımız tanı listesini oluşturup GSS' ye bildirelim.” şeklinde karar verdi.

3- 14 Ekim 2014’de Robotik Rehabilitasyon tedavisi istisnai tedaviler kapsamından çıkartıldı. Yani tanının olduğu gruptan fatura edilebilecek ancak bu tedavi için fark alınamayacak kategorisine girdi. Bu konu yetkililerle konuşuldu ve hastaların yoğun baskısı olduğu ve mağduriyetin önlenmesi amacı ile bu yola gidildiği bildirildi. Bu tedavi konusunda yapılan yatırımlar göz önüne alındığında ayrı değerlendirilmesi gerektiği konusu tarafımızdan tekrar vurgulanacak ve takip edilecektir.

4- 20 Ekim 2014’de, tedavisine daha önce başlanan hastalar ve geri ödemede olmayan tanılar ile takip ettiğimiz hastaların durumları avukatlarımızın da katkıda bulunduğu bir metin ile GSS’ye soruldu. Bu yazı sonrası 21 Ekim 2014 tarihinde SGK yetkilileri tarafından Sağlık Aktüel dergisinde bir açıklama yapılarak kısa bir bilgi verildi. Bu konuda resmi cevap beklenmektedir.

5- Obesite Rehabilitasyonu’nun geri ödemeden çıkartılması ile ilgili olarak televizyon röportajı yapılarak 13 Ekim 2014’de yayınlandı.

6- Kamu Spotumuz Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi ancak kendileri bir düzeltme istediler, Kasım ayı içinde yayında olacağını bekliyoruz.

7- Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Kronik Kas İskelet Sistemi Hastalıkları Tedavi ve Yönlendirme Klavuzları” için iki günlük çalıştaya katılındı. Bu çalıştay ile Aile Hekimleri ve hastaların bilgilendirilmesi, hangi branşa ne zaman sevk yapılacağı, acil servise başvuran akut bel ağrılı hastayı nasıl yönlendirmek gerektiği, derneklerimizin içinde bulunduğu bir ekip tarafından hazırlandı. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir.

8- Bir meslektaşımız tarafından Gaziantep Zirve Üniversitesi’nde fizyoterapistler tarafından kuru iğneleme ve akupunktur kursu verileceğinin bildirilmesi neticesinde aynı gün üniversite yetkilileri ile konuşulup ertesi gün kursun kaldırılması sağlandı.

9- Medimagazin’de yayınlanan yanlış yönlenmelere yol açabilecek fizyoterapistlerin mesleklerine engel olunması ile ilgili avukatımızın katkıları ile hazırlanan metin, konuya cevaben yayınlandı.

10- Branşımızın alanlarında, katkılarımızın vurgulanması amacı ile Hürriyet gazetesinde “Bel ağrıları” ile ilgili bir röportaj gerçekleştirildi. Huzurevleri ve yaşlıların aktivitesi ile ilgili bir çalışma başlatıldı, bu konuda basın ve medya bilgilendirmesi yapıldı.

11- 27 Ekim 2014 tarihinde bilindiği üzere Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Yönetmeliği yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikle branşımızda uygulanan bazı tedavi yöntemleri sertifika programına bağlandı. Şubat 2014 tarihinde yönetmelik taslağına itirazımızda, bu yöntemlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan branşımızın eğitim programı içinde yer aldığı ve bu nedenle Fizik Tedavi uzmanlarının sertifika programından muaf olmaları gerektiğini vurgulamıştık. Yönetmeliğin yayınlanması ile birlikte bu konuda hukuki yolumuz açılmış olup, Bakanlık yetkilileri ile görüşerek ve hukuki yollarla hak arayışımız devam edecektir. (Yönetmeliğe dernek web sitemizden ulaşılabilir.)

12- Bilindiği üzere, ülkemizde branşımız dört dernekle temsil ediliyordu. Bu ay içinde Tıbbi Rehabilitasyon Derneği, TTB’ye başvurarak branş temsiliyetinden çekilmiştir. Böylece branşımız artık, ortak hareket eden, tüm resmi yazışmalarını ortak yapan, üç dernek tarafından temsil edilmektedir.

13- Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na, döner sermaye gelirlerinden yapılacak ek ödemelerin dağıtılmasında bazı üniversitelerimizde mağduriyetlerin oluşması üzerine 07.07.2014 tarihinde tüm derneklerimiz adına itirazda bulunmuştuk. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ ndan itirazımıza "Gelir Getirici Faaliyet Cetveli Yükseköğretim Kurulu tarafından tespit edilir. Bu cetveldeki puanları % 50 oranında artırmaya veya azaltmaya; işlem için ayrılan süre, emek, maliyet ve risk gibi unsurlar dikkate alınmak kaydıyla, üniversite yönetim kurulları yetkilidir. Gelir getirici faaliyet cetvelinde bulunmayan işlemlerin puanları, üniversite yönetim kurulları tarafından belirlenebilir." hükmü doğrultusunda işlem yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır şeklinde cevap geldi.

Özetle;

1. Her ayın ilk pazartesi günü, mail ile gelen web adresinden veya İstanbul’da olan meslektaşlarımızın kendilerinin katılımı ile saat 20.00-22.00 arasında düzenli olarak toplantı yapacağız. “Birlikten güç doğar”, katılımınızı bekliyoruz.

2. Kota sorunu başta olmak üzere, geri ödemeden çıkartılan temel hastalıklarımızın tekrar geri ödemeye alınması için Kasım ayı içinde görüşme yapacak ve gereğinde hukuki yola başvuracağız.

3. Branşımızı ve yaptıklarımızı tanıtmak için medya ilişkilerimiz devam edecek.

4. Kendimizi geliştirerek daha iyiye varabiliriz. Eğitim kurslarımız artarak devam edecek.

Daha mutlu haberlerle dolu bir bilgilendirme yazmayı dileyerek, hepinize saygılarımızı sunuyoruz.

Saygılarımızla,
TFTRD, TFTRUHD ve TRASD Yönetim Kurulları

 
büyüt Büyüt     büyüt Küçült

Duyuru Ekranı

  • Aylık Bilimsel Toplantı - 6 Mayıs [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantı - 6 Mayıs [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantısı - 1 Nisan [...]
  • 5. İnme Rehabilitasyonu Sempozyumu [...]
  • 2-5 Mayıs Ağrının Uzmanları Bilimsel Program [...]

Anket

Farkındalık Anketi Sonuçları için tıklayınız

FTR Dergisi

Kongre Takvimi

Branşımızla ilgili kongre ve toplantıların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Mayıs 2019
Pzt Sal Çsb Prb Cum Cmt Paz
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
«« «       » »»
Copyright © 2010 - 2017, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği | created by: minduce