Aralık 2013 Çalışma Raporu


Değerli Meslektaşlarımız,

Aralık 2013 hızla sona ererken hepimize derneğimiz yönetim kurulu adına sağlıklı, huzurlu, sevdiklerinizle beraber iyi bir yıl ve branşımız adına olumlu gelişmelerin olacağı bir süreç diliyoruz.

Bu yıl iyisiyle kötüsüyle geçerken bu ayda bazı üzüntüleri birlikte yaşadık. Öncelikle bu ay içinde rahatsızlanan ve daha sonra hızla sağlığına kavuşan değerli meslektaşımız Dr. Kemal Güvenol’a geçmiş olsun ve yakınlarını kaybeden, Prof. Dr. Vesile Sepici, Prof. Dr. Sebahattin Şahinkaya, Doç. Dr. Ayşenur Bardak ve Dr. Cem Cihan’a baş sağlığı ve sabır dilemek isteriz. Bu ay içinde derneğimizin aktiviteleri aşağıdadır;

1. Kasım ayı sonunda; damar okuma, geri ödemelerle ilgili sorunlar, D grubu ücretlendirmesi, A,B,C gruplarının düzenlenmesi, FTR uygulamalarının tamamlayıcı sigorta kapsamına alınması gibi konularda Ankara’da SGK yetkilileri ile derneğimiz adına Prof. Dr. Alp Çetin ve Dr. Ergün Özdeş görüşmeler yapmış ve taleplerimizi iletmiştir.

2. 2 Aralık 2013’de İstanbul SGK yetkililerinden Dr. Serhat Güzeler derneğimizin aylık bilimsel toplantısına konuk olmuş ve katılan meslektaşlarımızla görüş alıverişinde bulunmuştur. Bu toplantıda özellikle CP tedavisinin geri ödenmesi ile ilgili sorunlar, tedavi sürelerinin uzatılması, fiyatlandırma konuşulmuş istekler ve beklentiler karşılıklı paylaşılmıştır.

3. Kasım ayının son haftasında İzmir Balçova tesislerinde eğitim veren tüm eğitim kurumlarımızdan katılan asistanlarımız ile üç günlük “Romatizmal Hastalıklarda Güncel Yaklaşımlar” başlıklı Kış Okulu yapılmış, Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit ve Osteoartrit ile ilgili konular kapsamlı olarak asistanlarımız ve katkı veren değerli hocalarımızla tartışılmıştır. Türkiye’de FTR eğitiminin standardizasyonuna katkı sağlamak için başlatılan ve bu yıl 3. ‘sü gerçekleştirilen Kış Okulu programına katılan tüm meslektaşlarımıza ve katkı yapan tüm hocalarımıza teşekkür ederiz.

4. Kasım ayı içinde ayrıca meslektaşlarımız tarafından çok talep edilen “Kinezyolojik Bantlama” kurslarının bir tanesini Adana, bir tanesini İzmir’de gerçekleştirdik. Hafta sonu bir tam gün olarak yapılan bu kurslara katılan meslektaşlarımız ve zamanlarını ayırarak bilgi ve deneyimlerini bizle paylaşan hocalarımıza çok teşekkür ederiz.

5. Bu ay içerisinde iki kere İstanbul, bir kere Ankara’da TTB UDEK (Türk Tabipleri Birliği Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu) tarafından yapılan toplantılara katılınarak eğitim standardizasyonu, mezuniyet sonrası eğitimlerin planlanması konularında diğer branş dernekleri ile bilgi alışverişinde bulunuldu. Çeşitli çalışma gruplarının yer aldığı bu toplantılara derneğimiz adına, Prof. Dr. Dilşad Sindel, Prof. Dr. Aydan Oral, Prof. Dr. Ülkü Akarırmak, Prof. Dr. Deniz Evcik, Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, Doç. Dr. Nur Kesiktaş, Dr. Jülide Öncü katılmıştır.

6. Uluslararası alanda temsiliyetimizin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu dönemde gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantımızda ISPRM Türkiye temsilcisi olarak Prof. Dr. Gülseren Akyüz seçildi, kendisini tebrik eder, yeni görevinde başarılar dileriz.

7. Prof. Dr. Hürriyet Yılmaz tarafından önerilen Skolyoz Çalışma Grubu’nun kurulmasına karar verildi, böylece bu konuda yıllardır deneyimi olan hocamızın derneğimizin çatısı altında meslektaşlarımızın eğitimine katkıda bulunması ön görüldü.

8. Diğer branşlar tarafından muayenehanelerde fizik tedavi yöntemlerinin uygulandığına ait bazı bilgilendirmeler almaktayız. Bu konuda derneğimize ulaşan bilgiler ışığında ilgili uzmanlık derneklerine ve il/ilçe sağlık müdürlüklerine suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. Bu konuda sağlanan gelişmeler ayrıca bildirilecektir.

9. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’ndan derneğimize gelen ve fikir istenilen konularda çalışmalar yapılarak diğer derneklerimizle paylaşılarak kendilerine iletildi.

10. Bilindiği üzere bu ay içinde Sağlık Bakanlığı’mız tarafından Tamamlayıcı, Destekleyici ve Geleneksel Tıp Yöntemleri ile ilgili yönetmelik çalışmalarının tamamlandığı basına bildirildi. Bu konunun takipçisi olduğumuzu ve branşımız ve mesleğimize aykırı konularda hukuki yollara başvuracağımızı bildirmek isteriz.

11. Branşımızın tanıtımının ve halkın bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğu fikrindeyiz. Bu amaçla kamu spotu çalışması yapılmasına karar verildi, ilgili arkadaşlar görevlendirildi.

12. Diğer uzmanlık branşlarının gerçekleştirdiği Kongre ve toplantılara katılarak bilimsel destek vermek ve branşımızın yerini, katkısını göstermek, bilimsel platformdaki gücümüzü kanıtlamanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Türk Omurga Derneği’nin Ortopedi ve Nöroşirürji Uzmanları ile gerçekleştirdiği, 14. Türk Omurga Buluşması’na, Algoloji Derneği tarafından gerçekleştirilen Ağrı Kongresi’ne, derneğimiz tarafından bilimsel destek verilmesine karar verildi.

13. Önceki seçim dönemimizde üyelik kabulleri ile ilgili bir şüphe oluşmuştu. Bu süreci yeniden yaşamamak için bundan sonra her bilgilendirmemiz sonuna derneğimize başvurarak üyelikleri kabul edilen arkadaşlarımızın isim listelerini yayınlayacağız. Kendilerine aramıza hoş geldin diyoruz. Bu ay içinde dernek üyeliğine kabul edilen meslektaşlarımız (başvuru sırası ile);

a. Hilal Karagüllü,
b. Bülent Pamuk,
c. Hacer Paksoy,
d. Altan Taşdemir,
e. Fatma Eren,
f. Betül Tokat,
g. Serhad Bilim,
h. Yasemin Demir,
i. Funda Canpolat,
j. Başak Tanrıkulu Urhan,
k. Emine Aygül Ortaç,
l. Tuğba Özüdoğru,
m. Hatice Lüy,
n. Songül Ercan Özkan,
o. Seher Kara,
p. Özenç İnan,
q. Nuran Kavurgacı Öz,
r. Hilal Özkan,
s. Zeynep Erden,
t. İlknur Aksu Yalçınkaya,
u. Gürkan Akgöl,
v. Bilge Düden

Herkese iyi bir yıl diliyoruz, Ocak ayı bilgilendirmemizde görüşmek üzere...

 
büyüt Büyüt     büyüt Küçült

Duyuru Ekranı

  • Aylık Bilimsel Toplantı - 6 Mayıs [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantı - 6 Mayıs [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantısı - 1 Nisan [...]
  • 5. İnme Rehabilitasyonu Sempozyumu [...]
  • 2-5 Mayıs Ağrının Uzmanları Bilimsel Program [...]

Anket

Farkındalık Anketi Sonuçları için tıklayınız

FTR Dergisi

Kongre Takvimi

Branşımızla ilgili kongre ve toplantıların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Mayıs 2019
Pzt Sal Çsb Prb Cum Cmt Paz
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
«« «       » »»
Copyright © 2010 - 2017, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği | created by: minduce