Mayıs ve Haziran 2015 Çalışma Raporu

Değerli meslektaşlarımız,

Mayıs-Haziran ayı bilgilendirmesi ile sizlerle yeniden bir aradayız. Yaza doğu yaklaştığımız bu dönemde aktif, hareketli bir dönem daha geçirdik. Bu sürede derneğimiz üyesi iki meslektaşımız, Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Doç. Dr. Havva Çalış, milletvekili seçilerek mecliste yerlerini almışlardır. Her iki meslektaşımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Bu iki ayda derneğimizin aktivitelerini kısaca sizlerle paylaşmak isteriz.

1- Mayıs ve Haziran ayları aylık bilimsel toplantılarımızın son iki tanesini yaptığımız dönemdi. Bu iki ayda ağırlıklı olarak rehabilitasyon konuları tartışıldı. Mayıs ayında bizlerle Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR AD öğretim üyeleri bilgilerini paylaştılar. “Türkiye’de Engelli Rehabilitasyonunda M.E.B.’e Bağlı Merkezlerin Yeri ve Sorunlar” konusunda Prof. Dr. Murat Birtane, Prof. Dr. Hakan Tuna, Prof. Dr. Nurettin Taştekin, Prof. Dr. Derya Demirbağ Kabayel deneyimlerini aktardılar. Haziran ayında ise, Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR AD öğretim üyeleri başkanlığında, Konjenital Muskuler Tortikolis’in değerlendirilmesi, konservatif ve cerrahi tedavisi tartışıldı. Yrd. Doç. Dr. Aliye Yıldırım Güzelant, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Banu Sarıfakıoğlu ve Doç. Dr. Ebru Yeşildağ bu konuyu tartışmaya açtılar. Ayrıca aynı toplantıda İstanbul Tıp Fakültesi FTR AD’dan Prof. Dr. Emel Özcan, branşımızda ağrı kontrolunda giderek önem kazanan bir yöntem olan Proloterapi ile ilgili bilgi aktardı. Bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşan hocalarımıza teşekkür ederiz. Her toplantı canlı yayınla tüm Türkiye tarafından izlendi ve aktif katılım yapıldı. Yıl boyunca yapılan tüm sunumların videolarına ayrıca web sitemiz üzerinden ulaşabileceğinizi tekrar hatırlatmak isteriz.

2- Mayıs ayında derneğimizin önderliğinde Multidisipliner Ağrı Sempozyumu gerçekleştirilmiştir. Nöroloji, Nöroşirürji ve Ortopedi alanından meslektaşlarımızın konuşmacı ve katılımcı olarak destek oldukları bu sempozyum, aynı hasta grubuna hizmet veren farklı branşların bir araya gelip birbirlerinin fikirlerini dinledikleri ve ortak kararlar aldıkları bir platform olmuştur. Bu toplantıların düzenli yapılması hedeflenmektedir.

3- ISPRM temsilcimiz Prof. Dr. Gülseren Akyüz, 19-23 Haziran 2015 tarihleri arasında Berlin’de yapılan 9. ISPRM Kongresinde, Başkanlık Komitesi tarafından yapılan bir seçimle Avrupa kotasından “Uluslararası Kongre Bilimsel Komitesi” ne seçilmiştir. Komite Amerika’dan 3, Asya-Okyanusya’dan 3 ve Avrupa-Afrika’dan üç temsilci ile 9 kişiden oluşmaktadır. Ülkemizi en iyi şekilde temsil eden ve üç yıl boyunca bu komite de görev yapacak hocamızı kutlar, başarılar dileriz.

4- Derneğimiz genç meslektaşlarımızın, asistanlarımızın uluslararası toplantılarda çalışmalarını sunmalarını, bilgilerini arttırmalarını sağlamak için destek olmaya devam ediyor ve edecektir. Bu amaçla, derneğimize başvuran meslektaşlarımızın çalışmaları değerlendirilmekte ve kendilerine destek olunmaktadır. 2016 yılı başında destek programımızın kriterleri açıklanacak ve meslektaşlarımız başvurularına göre değerlendirilerek kongre destekleri kendilerine verilecektir.

5- Genç meslektaşlarımızın bilimsel açıdan desteklenmesi, diğer ülkelerdeki fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanları ile bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları açısından her yıl olduğu gibi bu yılda yeterlik sınavına girerek başarılı olmuş meslektaşlarımızdan onaylananlar “Akdeniz Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Okulu”na derneğimizin desteği ile katılacaktır. Kendilerini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

6- Bu ay içinde Genel Sağlık Sigortası ile ilgili olarak Nisan 2014’de çıkan yönetmeliğe itiraz davası açılmıştır. Özellikle belirli değerlendirme ve tedavi yöntemlerinin fizik tedavi rotasyonu yapmayan geriatri uzmanları tarafından yapıldığında da geri ödemeye girmesi bilimsel olarak kabul edilemeyecek bir durumdur. Bu konuda bilimsel görüş verilip verilmediği ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na resmi yollardan görüş sorulmuş ancak cevap alınamamıştır. Bu durumda hukuki olarak dava açmaktan başka uygulanacak bir yol kalmamıştır. Dava, diğer davalarımız ile birlikte takip edilmektedir.

7- Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanları’nın acil nöbetlerini, giderek artan sayıda hastanede tuttuklarını meslektaşlarımızdan öğrenmekteyiz. Bu konuda elimizde var olan hukuki kararları gönderdiğimiz bazı hastanelerde başhekimler, meslektaşlarımızı nöbetten çıkartmışlardır. Ancak bazı hastanelerde ısrarla nöbete devam ettirilmektedirler. Bu konuda dernek avukatlarımız aracılığı ile hastane başhekimliklerine resmi yazı gönderilmiştir. Konu takip edilmektedir. Nöbetten çıkartılmama durumunda dava açılacaktır.

8- Mayıs 2015’de bir kamu hastanesinde fizyoterapistler tarafından kuru iğneleme yapılması ve yapılan doktor meslektaşımızda pnömotoraks gelişmesi ile ilgili olarak hastane idaresi ile görüşülmüş ve ayrıca resmi yollardan hastaneye uyarı ve bilgilendirme yazısı yazılmıştır. Konu takip edilmektedir.

9- Branşımız değişik meslek mensupları tarafından kullanılmaya ve suistimale yıllardır maruz kalmaktadır ancak mail grubumuzda duyarlı meslektaşlarımızın Türkiye’nin her yerinde bu yola başvuran kişileri ifşa etmeleri, onlara karşı önlem alınması yolunda önemli adımların atılmasını sağlamaktadır. Bu konuda bilgilendirme yapan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz. Bu bağlamda, Zonguldak ve Van’da fizik tedavi uzmanı olduğunu iddia eden ve halk sağlığını tehdit eden kişiler hakkında İl Sağlık Müdürlükleri ve Savcılıklara suç duyurusunda bulunulmuştur. Konu tarafımızca takip edilmektedir.

10- Ayrıca bu süre zarfında kendi hastanesi, ekip arkadaşları ve yönetimi ile ilgili sorunları olan meslektaşlarımıza destek verilmiştir. Bizler birlikte daha güçlü olacağımızın bilinci ile sizlerin sorunlarını dinlemeye ve çözüm üretmeye çalışmaya her zaman açık olduğumuzu bir kere daha hatırlatmak isteriz.

11- Bu iki ay içinde toplantıları ile bizlerle bilgilerini ve deneyimlerini paylaşan tüm çalışma gruplarına teşekkür ederiz.

12- Değerli meslektaşlarımız, son olarak Dernekler Masası tarafından derneğimize, üyelik aidatlarının toplanması için verilen son tarihin Ağustos 2015 olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu tarihe kadar üyelik aidatlarını ödemeyen meslektaşlarımızın üyeliği maalesef sona erdirilecek ve yeniden üye olmak isterlerse geçmiş aidat borçlarını ödemeleri talep edilecektir. Bu konuda hassasiyetinizi rica eder, derneğimize sahip çıkmayı öneririz.

13- Bu iki ay içinde Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneğine başvurarak üyelikleri kabul edilen meslektaşlarımızın isimleri aşağıdadır, kendilerine hoş geldin diyoruz:

• Meral Kurnaz Orhan
• Ayşe Ünal Enginar
• Osman Gün
• Özkan Araz
• Müzeyyen Okutmuş
• Hilal Yeşil
• Özkan Yükselmiş
• Hamide Özge Çizmeci
• Hilal Gür
• Sıtkı Ağadayı
• Yücel Olgun
• Olcay İlgü
• Tülay Tiftik
• Şevket Güneş
• Özlem Aslan
• Nihal Köylü
• Yasemin Turan
• Merve Gemiköz
• Onur Şahin
• Nicat Hanmemmedov
• Havva Öztürk
• Feyza Nur Kelez
• Özlem Yılmaz Taşdelen
• Muhammed Fatih Sabuncu
• Zeynep Tokel
• Sevgi Gümüş Atalay
• Merve Soysal

Özetle;
1- Her ayın ilk pazartesi günü, Türkiye’nin her köşesinden meslektaşlar, bilimsel ve hukuksal açıdan birlikteyiz. “Birlikten güç doğar”, katılımınızı bekliyoruz.

2- Hukuki süreçlerimiz devam etmektedir.

3- Kendimizi geliştirerek daha iyiye varabiliriz. Eğitim kurslarımız artarak devam edecek.

Saygılarımızla,
Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği
Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği
Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği

- Mart-Nisan 2015 Çalışma Raporu
- Ocak-Şubat 2015 Çalışma Raporu
- Kasım-Aralık 2014 Çalışma Raporu
- Ekim 2014 Çalışma Raporu
- Temmuz-Ağustos 2014 Çalışma Raporu
- Haziran 2014 Çalışma Raporu
- Mayıs 2014 Çalışma Raporu
- Nisan 2014 Çalışma Raporu
- Mart 2014 Çalışma Raporu
- Şubat 2014 Çalışma Raporu
- Ocak 2014 Çalışma Raporu
- Aralık 2013 Çalışma Raporu
- Kasım 2013 Çalışma Raporu

 
büyüt Büyüt     büyüt Küçült

Duyuru Ekranı

  • Evde Egzersiz Önerileri [...]
  • Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Covid-19 Önlem Öneriler [...]
  • TFTR 2020 Yıldız Akademisyenler [...]
  • Aylık Bilimsel Toplantı - 2 Mart 2020 [...]
  • 11 Nisan 2020 İnme Hastasının Değerlendirilmesi [...]

Anket

Farkındalık Anketi Sonuçları için tıklayınız

FTR Dergisi

Kongre Takvimi

Branşımızla ilgili kongre ve toplantıların listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Nisan 2020
Pzt Sal Çsb Prb Cum Cmt Paz
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30   
«« «       » »»
Copyright © 2010 - 2017, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği | created by: minduce